# ATS-HP-D10L550S36W-175
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATS-HP-D10L550S36W-175
- **Manufacturer:** Advanced Thermal Solutions
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Pipes, Vapor Chambers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ats-hp-d10l550s36w-175
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ats-hp-d10l550s36w-175#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/42/81/8542818-ATS2541-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Epoxy or Solder
- **Diameter:** 0.394" (10.00mm) OD
- **Length:** 21.654" (550.00mm)
- **Material:** Copper
- **Operating Temperature:** 30°C ~ 120°C
- **Power:** 45.4W @ 550mm