# ATS-EXL117-1220-R0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATS-EXL117-1220-R0
- **Manufacturer:** Advanced Thermal Solutions
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ats-exl117-1220-r0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ats-exl117-1220-r0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Adhesive
- **Fin Height:** 0.492" (12.50mm)
- **Length:** 48.032" (1220.00mm)
- **Material:** Aluminum
- **Material Finish:** Degreased
- **Shape:** Rectangular, Fins
- **Thermal Resistance @ Forced Air Flow:** 1.10°C/W @ 200 LFM
- **Thermal Resistance @ Natural:** 6.90°C/W
- **Type:** Top Mount, Extrusion
- **Width:** 9.213" (234.00mm)