# ATS-61325W-C2-R0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATS-61325W-C2-R0
- **Manufacturer:** Advanced Thermal Solutions
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ats-61325w-c2-r0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ats-61325w-c2-r0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/47/98/8547983-ATS2592-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Clip, Thermal Material
- **Fin Height:** 0.965" (24.50mm)
- **Length:** 1.279" (32.50mm)
- **Material:** Aluminum
- **Material Finish:** Black Anodized
- **Package Cooled:** BGA
- **Shape:** Square, Pin Fins
- **Thermal Resistance @ Forced Air Flow:** 1.60°C/W @ 200 LFM
- **Type:** Top Mount
- **Width:** 1.279" (32.50mm)