# ATS-50375G-C1-R0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATS-50375G-C1-R0
- **Manufacturer:** Advanced Thermal Solutions
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ats-50375g-c1-r0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ats-50375g-c1-r0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Clip, Thermal Material
- **Fin Height:** 0.492" (12.50mm)
- **Length:** 1.476" (37.50mm)
- **Material:** Aluminum
- **Material Finish:** Blue Anodized
- **Package Cooled:** BGA
- **Shape:** Square, Angled Fins
- **Thermal Resistance @ Forced Air Flow:** 2.80°C/W @ 200 LFM
- **Type:** Top Mount
- **Width:** 1.476" (37.50mm)