# ATS-10F-194-C3-R0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATS-10F-194-C3-R0
- **Manufacturer:** Advanced Thermal Solutions
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ats-10f-194-c3-r0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ats-10f-194-c3-r0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/45/37/8545374-ATS24124-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Push Pin
- **Fin Height:** 0.394" (10.00mm)
- **Length:** 1.575" (40.00mm)
- **Material:** Aluminum
- **Material Finish:** Blue Anodized
- **Package Cooled:** Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
- **Shape:** Square, Fins
- **Thermal Resistance @ Forced Air Flow:** 13.26°C/W @ 100 LFM
- **Type:** Top Mount
- **Width:** 1.575" (40.00mm)