# ATMEGA6450-16AU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATMEGA6450-16AU
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/atmega6450-16au
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/atmega6450-16au#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/95/47/9895476-U2739M-BFT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** SPI, UART/USART, USI
- **Core Processor:** AVR
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 8x10b
- **EEPROM Size:** 2K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 68
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 64KB (32K x 16)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 4K x 8
- **Speed:** 16MHz
- **Supplier Device Package:** 100-TQFP (14x14)
- **Voltage:** 2.7V ~ 5.5V