# ATMEGA169P-16MU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATMEGA169P-16MU
- **Manufacturer:** Atmel
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/atmega169p-16mu-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/atmega169p-16mu-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** SPI, UART/USART, USI
- **Core Processor:** AVR
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 8x10b
- **EEPROM Size:** 512 x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 54
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 16KB (8K x 16)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 1K x 8
- **Speed:** 16MHz
- **Supplier Device Package:** 64-QFN (9x9)
- **Voltage:** 2.7V ~ 5.5V