# ATMEGA168-20MQR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATMEGA168-20MQR
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/atmega168-20mqr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/atmega168-20mqr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/0-/ZL/150-ZL30110LDF1DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** AVR
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 8x10b
- **EEPROM Size:** 512 x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 23
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 16KB (8K x 16)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 1K x 8
- **Speed:** 20MHz
- **Supplier Device Package:** 32-VQFN (5x5)
- **Voltage:** 2.7V ~ 5.5V