# ATMEGA162-16PC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATMEGA162-16PC
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/atmega162-16pc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/atmega162-16pc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** EBI/EMI, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** AVR
- **Core Size:** 8-Bit
- **EEPROM Size:** 512 x 8
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of I:** 35
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 16KB (8K x 16)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 1K x 8
- **Speed:** 16MHz
- **Supplier Device Package:** 40-PDIP
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V