# ATMEGA16-16MQ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATMEGA16-16MQ
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/atmega16-16mq-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/atmega16-16mq-2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/AT/ME/GA/ATMEGA32U4-MURDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** AVR
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 8x10b
- **EEPROM Size:** 512 x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 32
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 16KB (8K x 16)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 1K x 8
- **Speed:** 16MHz
- **Supplier Device Package:** 44-VQFN (7x7)
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V