# ATM1560L1K-CT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATM1560L1K-CT
- **Manufacturer:** AZ Displays
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/atm1560l1k-ct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/atm1560l1k-ct#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED
- **Controller Type:** EXC 80H60
- **Diagonal Screen Size:** 15.6" (396.24mm)
- **Display Type:** TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
- **Dot Pixels:** 1920 x 1080
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** I²C, LVDS, USB
- **Touchscreen:** Capacitive
- **Viewing Area:** 344.16mm W x 193.59mm H