# ATM1230L2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATM1230L2
- **Manufacturer:** AZ Displays
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/atm1230l2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/atm1230l2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Background Color:** White
- **Backlight:** LED
- **Diagonal Screen Size:** 12.3" (312.42mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
- **Dot Pixels:** 1920 x 720
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** LVDS
- **Viewing Area:** 292.03mm W x 109.51mm H