# ATE1D-5F3-10-Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATE1D-5F3-10-Z
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Toggle Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ate1d-5f3-10-z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ate1d-5f3-10-z#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/31/41/15314164-563-1757-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 10.00mm
- **Actuator Type:** Flatted
- **Bushing Thread:** Unthreaded
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 50mA (AC/DC)
- **Features:** Washable
- **Illumination:** Non-Illuminated
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 85°C
- **Switch Function:** On-On
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 48 V