# ATE1-TC-199-13AS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATE1-TC-199-13AS
- **Manufacturer:** Analog Technologies
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Thermoelectric, Peltier Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ate1-tc-199-13as
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ate1-tc-199-13as#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 13 A
- **Features:** Lead Wires, Sealed - Silicone RTV
- **Height:** 3.30mm
- **Number of Stages:** 1
- **Operating Temperature:** 200°C
- **Size:** Square - 40.00mm L x 40.00mm W
- **Voltage:** 28.4 V