# AT93C86A-10TU-2.7-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT93C86A-10TU-2.7-T
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at93c86a-10tu-2-7-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at93c86a-10tu-2-7-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/01/68/2601686-SP0504BAAT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 2 MHz
- **Memory Format:** EEPROM
- **Memory Interface:** 3-Wire Serial
- **Memory Organization:** 2K x 8, 1K x 16
- **Memory Size:** 16Kbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 8-TSSOP
- **Technology:** EEPROM
- **Voltage:** 2.7V ~ 5.5V