# AT93C46Y1-10YU-1.8-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT93C46Y1-10YU-1.8-T
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at93c46y1-10yu-1-8-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at93c46y1-10yu-1-8-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 2 MHz
- **Memory Format:** EEPROM
- **Memory Interface:** 3-Wire Serial
- **Memory Organization:** 128 x 8, 64 x 16
- **Memory Size:** 1Kbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 8-MAP (3x4.9)
- **Technology:** EEPROM
- **Voltage:** 1.8V ~ 5.5V