# AT91M42800A-33CJ-999
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT91M42800A-33CJ-999
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at91m42800a-33cj-999
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at91m42800a-33cj-999#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** EBI/EMI, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** ARM7®
- **Core Size:** 16/32-Bit
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 54
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** POR, WDT
- **Program Memory Type:** ROMless
- **RAM Size:** 8K x 8
- **Speed:** 33MHz
- **Supplier Device Package:** 144-BGA (13x13)
- **Voltage:** 2.7V ~ 3.6V