# AT90PWM1-16MUR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT90PWM1-16MUR
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at90pwm1-16mur
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at90pwm1-16mur#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** SPI
- **Core Processor:** AVR
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 8x10b
- **EEPROM Size:** 512 x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 19
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 8KB (8K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 512 x 8
- **Speed:** 16MHz
- **Supplier Device Package:** 32-QFN (7x7)
- **Voltage:** 2.7V ~ 5.5V