# AT89LP51ED2-20JU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT89LP51ED2-20JU
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at89lp51ed2-20ju
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at89lp51ed2-20ju#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** 8051
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 7x10b
- **EEPROM Size:** 4K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 40
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 64KB (64K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 2.25K x 8
- **Speed:** 20MHz
- **Supplier Device Package:** 44-PLCC (16.6x16.6)
- **Voltage:** 2.4V ~ 5.5V