# AT89LP428-20AU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT89LP428-20AU
- **Manufacturer:** Atmel
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at89lp428-20au
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at89lp428-20au#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** SPI, UART/USART
- **Core Processor:** 8051
- **Core Size:** 8-Bit
- **EEPROM Size:** 512 x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 30
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 4KB (4K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 768 x 8
- **Speed:** 20MHz
- **Supplier Device Package:** 32-TQFP (7x7)
- **Voltage:** 2.4V ~ 5.5V