# AT89LP216-20PU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT89LP216-20PU
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at89lp216-20pu
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at89lp216-20pu#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** SPI, UART/USART
- **Core Processor:** 8051
- **Core Size:** 8-Bit
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of I:** 14
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 2KB (2K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 128 x 8
- **Speed:** 20MHz
- **Supplier Device Package:** 16-PDIP
- **Voltage:** 2.4V ~ 5.5V