# AT89C51-24JI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT89C51-24JI
- **Manufacturer:** Atmel
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at89c51-24ji
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at89c51-24ji#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** UART/USART
- **Core Processor:** 8051
- **Core Size:** 8-Bit
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 32
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Oscillator Type:** Internal
- **Program Memory Size:** 4KB (4K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 128 x 8
- **Speed:** 24MHz
- **Supplier Device Package:** 44-PLCC (16.6x16.6)
- **Voltage:** 4V ~ 6V