# AT89C4051-24SJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT89C4051-24SJ
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at89c4051-24sj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at89c4051-24sj#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/56/8-/11/568-11043-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** UART/USART
- **Core Processor:** 8051
- **Core Size:** 8-Bit
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 15
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, LED, POR
- **Program Memory Size:** 4KB (4K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 128 x 8
- **Speed:** 24MHz
- **Supplier Device Package:** 20-SOIC
- **Voltage:** 4V ~ 6V