# AT89C1051U-24PI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT89C1051U-24PI
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at89c1051u-24pi
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at89c1051u-24pi#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** UART/USART
- **Core Processor:** 8051
- **Core Size:** 8-Bit
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of I:** 15
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** LED
- **Program Memory Size:** 1KB (1K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 64 x 8
- **Speed:** 24MHz
- **Supplier Device Package:** 20-PDIP
- **Voltage:** 4V ~ 6V