# AT87F51-24AI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT87F51-24AI
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at87f51-24ai
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at87f51-24ai#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/03/93/10039356-QT60161-S-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** UART/USART
- **Core Processor:** 8051
- **Core Size:** 8-Bit
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 32
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Program Memory Size:** 4KB (4K x 8)
- **Program Memory Type:** OTP Quick FLASH
- **RAM Size:** 128 x 8
- **Speed:** 24MHz
- **Supplier Device Package:** 44-TQFP (10x10)
- **Voltage:** 4V ~ 6V