# AT34C02Y1-10YI-1.8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT34C02Y1-10YI-1.8
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at34c02y1-10yi-1-8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at34c02y1-10yi-1-8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 900 ns
- **Clock Frequency:** 400 kHz
- **Memory Format:** EEPROM
- **Memory Interface:** I虏C
- **Memory Organization:** 256 x 8
- **Memory Size:** 2Kbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TC)
- **Supplier Device Package:** 8-MAP (3x4.9)
- **Technology:** EEPROM
- **Voltage:** 1.8V ~ 5.5V