# AT34C02BY6-10YH-1.7-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT34C02BY6-10YH-1.7-T
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at34c02by6-10yh-1-7-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at34c02by6-10yh-1-7-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/AT/24/C6/AT24C64D-MAHM-TDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 900 ns
- **Clock Frequency:** 400 kHz
- **Memory Format:** EEPROM
- **Memory Interface:** I虏C
- **Memory Organization:** 256 x 8
- **Memory Size:** 2Kbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 8-Mini Map (2x3)
- **Technology:** EEPROM
- **Voltage:** 1.7V ~ 3.6V