# AT25SF041B-DWF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT25SF041B-DWF
- **Manufacturer:** Adesto Technologies
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at25sf041b-dwf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at25sf041b-dwf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 85 MHz
- **Memory Format:** FLASH
- **Memory Interface:** SPI - Quad I/O
- **Memory Organization:** 512K x 8
- **Memory Size:** 4Mbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TC)
- **Supplier Device Package:** Wafer
- **Technology:** FLASH - NOR
- **Voltage:** 2.5V ~ 3.6V