# AT25FS010Y7-YH27-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT25FS010Y7-YH27-T
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at25fs010y7-yh27-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at25fs010y7-yh27-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/AT/25/51/AT25512Y7-YH-TDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 50 MHz
- **Memory Format:** FLASH
- **Memory Interface:** SPI
- **Memory Organization:** 128K x 8
- **Memory Size:** 1Mbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TC)
- **Supplier Device Package:** 8-UDFN (6x4.9)
- **Technology:** FLASH
- **Voltage:** 2.7V ~ 3.6V