# AT25160A-10TQ-2.7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT25160A-10TQ-2.7
- **Manufacturer:** Atmel
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at25160a-10tq-2-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at25160a-10tq-2-7#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/29/6-/96/296-9696-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 40 ns
- **Clock Frequency:** 5 MHz
- **Memory Format:** EEPROM
- **Memory Interface:** SPI
- **Memory Organization:** 2K x 8
- **Memory Size:** 16Kbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 8-TSSOP
- **Technology:** EEPROM
- **Voltage:** 2.7V ~ 5.5V