# AT25128AW-10SU-2.7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT25128AW-10SU-2.7
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at25128aw-10su-2-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at25128aw-10su-2-7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 20 MHz
- **Memory Format:** EEPROM
- **Memory Interface:** SPI
- **Memory Organization:** 16K x 8
- **Memory Size:** 128Kbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Technology:** EEPROM
- **Voltage:** 2.7V ~ 5.5V