# AT25080A-10PI-1.8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT25080A-10PI-1.8
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at25080a-10pi-1-8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at25080a-10pi-1-8#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/62/53/2662530-F2720-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 20 MHz
- **Memory Format:** EEPROM
- **Memory Interface:** SPI
- **Memory Organization:** 1K x 8
- **Memory Size:** 8Kbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 8-PDIP
- **Technology:** EEPROM
- **Voltage:** 1.8V ~ 5.5V