# AT24C512BW-SH25-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT24C512BW-SH25-T
- **Manufacturer:** Atmel
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at24c512bw-sh25-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at24c512bw-sh25-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 550 ns
- **Clock Frequency:** 1 MHz
- **Memory Format:** EEPROM
- **Memory Interface:** I虏C
- **Memory Organization:** 64K x 8
- **Memory Size:** 512Kbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Technology:** EEPROM
- **Voltage:** 2.5V ~ 5.5V