# AT2-010-000-SP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT2-010-000-SP
- **Manufacturer:** NK Technologies
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at2-010-000-sp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at2-010-000-sp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±1%
- **Current:** 100A, 150A, 200A (Selectable)
- **For Measuring:** AC
- **Frequency:** 50Hz ~ 60Hz
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 50°C
- **Output:** Ratiometric, 0V ~ 10V