# AT1-010-000-FT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT1-010-000-FT
- **Manufacturer:** NK Technologies
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at1-010-000-ft
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at1-010-000-ft#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±1%
- **Current:** 10A, 20A, 50A (Selectable)
- **For Measuring:** AC
- **Frequency:** 50Hz ~ 60Hz
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 50°C
- **Output:** Ratiometric, 0V ~ 10V