# AT0402BRD0738K3L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT0402BRD0738K3L
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at0402brd0738k3l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at0402brd0738k3l#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/YA/G4/13/YAG4131DKR-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
- **Height:** 0.014" (0.35mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.063W, 1/16W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 38.3 kΩ
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Supplier Device Package:** 0402
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%