# AT-K-S-26-6-W/14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT-K-S-26-6-W/14
- **Manufacturer:** Assmann WSW Components
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Modular - Flat Cable
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at-k-s-26-6-w-14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at-k-s-26-6-w-14#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Height:** 0.097" (2.46mm)
- **Cable Type:** Straight
- **Cable Width:** 0.267" (6.80mm)
- **Conductor Strand:** 7/0.0063"
- **Jacket (Insulation) Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Jacket Color:** White
- **Length:** 14.0' (4.30m)
- **Number of Conductors:** 6
- **Shielding:** Unshielded
- **Wire Gauge:** 26 AWG