# AT-4.9152MDGE-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AT-4.9152MDGE-T
- **Manufacturer:** TXC Corporation
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/at-4-9152mdge-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/at-4-9152mdge-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/88/7-/15/887-1598-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 150 Ω
- **Frequency:** 4.9152 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.161" (4.10mm)
- **Load Capacitance:** 12pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)