# ASVTX-11-A-38.400MHZ-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ASVTX-11-A-38.400MHZ-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/asvtx-11-a-38-400mhz-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/asvtx-11-a-38-400mhz-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/14/535-14645-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 2.5mA
- **Frequency:** 38.4 MHz
- **Frequency Stability:** ±2.5ppm
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 75°C
- **Output:** Clipped Sine Wave
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Type:** VCTCXO
- **Voltage:** 3V