# ASV-11.0592MHZ-EJ-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ASV-11.0592MHZ-EJ-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/asv-11-0592mhz-ej-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/asv-11-0592mhz-ej-t#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/53/5-/93/535-9330-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/93/535-9330-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 10mA
- **Frequency:** 11.0592 MHz
- **Frequency Stability:** 卤20ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** HCMOS
- **Size:** 0.276" L x 0.200" W (7.00mm x 5.08mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V