# ASTX-H12-B-19.200MHZ-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ASTX-H12-B-19.200MHZ-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/astx-h12-b-19-200mhz-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/astx-h12-b-19-200mhz-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 4.8mA
- **Frequency:** 19.2 MHz
- **Frequency Stability:** ±2.5ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.037" (0.95mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 75°C
- **Output:** HCMOS
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** TCXO
- **Voltage:** 2.5V