# ASTX-H11-16.000MHZ-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ASTX-H11-16.000MHZ-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/astx-h11-16-000mhz-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/astx-h11-16-000mhz-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/12/535-12047-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 4.8mA
- **Frequency:** 16 MHz
- **Frequency Stability:** 卤2.5ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.043" (1.10mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 75°C
- **Output:** HCMOS
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Type:** TCXO
- **Voltage:** 3.3V