# ASQMR17B30A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ASQMR17B30A
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/asqmr17b30a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/asqmr17b30a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Round (Pin Plunger)
- **Circuit:** SPST-NO
- **Current Rating (Amps):** 1mA (DC)
- **Ingress Protection:** IP67 - Dust Tight, Waterproof
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Force:** 122gf
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Overtravel:** 0.065" (1.7mm)
- **Switch Function:** Off-Mom
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Voltage Rating:** 16 V