Part Number: ASPRDM1994S Manufacturer: PCTEL, Inc. Category: RFIF and RFID Subcategory: RF Antennas Product URL: https://distyparts.com/product/asprdm1994s RFQ URL: https://distyparts.com/product/asprdm1994s#rfq Summary: ASPRDM1994S is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by PCTEL, Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: ASPRDM1994S is a rf antennas from PCTEL, Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Antenna Type: Whip, Straight Applications: PCS Features: Cable - 4.572m, LNA Frequency (Center: 859MHz, 1.92GHz Frequency Group: UHF (300MHz ~ 1GHz), UHF (1GHz ~ 2GHz) Frequency Range: 824MHz ~ 894MHz, 1.85GHz ~ 1.99GHz Gain: 3dBi, 3dBi Height (Max): 14.100" (358.14mm) Mounting Type: Magnetic Number of Bands: 2 Power: 10 W RF Family: Cellular Termination: SMA Male VSWR: 2 Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/pctel-inc Category Page: https://distyparts.com/category/rfif-and-rfid/rf-antennas Canonical URL: https://distyparts.com/product/asprdm1994s