# ASPRDM1994S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ASPRDM1994S
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/asprdm1994s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/asprdm1994s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Applications:** PCS
- **Features:** Cable - 4.572m, LNA
- **Frequency (Center:** 859MHz, 1.92GHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz), UHF (1GHz ~ 2GHz)
- **Frequency Range:** 824MHz ~ 894MHz, 1.85GHz ~ 1.99GHz
- **Gain:** 3dBi, 3dBi
- **Height (Max):** 14.100" (358.14mm)
- **Mounting Type:** Magnetic
- **Number of Bands:** 2
- **Power:** 10 W