# ASPI-6045S-220M-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ASPI-6045S-220M-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aspi-6045s-220m-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aspi-6045s-220m-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.05A
- **Current Rating (Amps):** 1.8 A
- **DC Resistance (DCR):** 89mOhm
- **Frequency:** 10MHz
- **Height:** 0.177" (4.50mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
- **Tolerance:** ±20%