# ASPI-0704S-100M-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ASPI-0704S-100M-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aspi-0704s-100m-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aspi-0704s-100m-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/13/535-13042-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.84 A
- **DC Resistance (DCR):** 49mOhm
- **Height:** 0.177" (4.50mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
- **Tolerance:** ±20%