# ASPI-0403S-682M-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ASPI-0403S-682M-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aspi-0403s-682m-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aspi-0403s-682m-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 40 mA
- **DC Resistance (DCR):** 25Ohm Max
- **Height:** 0.115" (2.92mm)
- **Inductance:** 6.8 mH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
- **Tolerance:** ±20%