# ASPI-0312FS-3R3M-T2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ASPI-0312FS-3R3M-T2
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aspi-0312fs-3r3m-t2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aspi-0312fs-3r3m-t2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/10/535-10719-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 910mA
- **Current Rating (Amps):** 1.05 A
- **DC Resistance (DCR):** 100mOhm
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 120°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
- **Tolerance:** ±20%