# ASOF3S3-020.0M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ASOF3S3-020.0M
- **Manufacturer:** Connor Winfield
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/asof3s3-020-0m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/asof3s3-020-0m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/74/24/62/7424629-CW628-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 450mA
- **Frequency:** 20 MHz
- **Frequency Stability:** ±250ppb
- **Height:** 0.330" (8.38mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Output:** LVCMOS
- **Size:** 0.810" L x 0.545" W (20.57mm x 13.84mm)
- **Type:** OCXO
- **Voltage:** 3.3V